Bezpieczeństwo Twoich danych w Internecie

Rozwój technologii bez wątpienia ułatwia nasze życia. Możemy wymienić setki przykładów, ale pozostaniemy przy jednym – płatnościach przez Internet. Aby zrobić przelew, nie musimy jechać do banku ani udawać się na pocztę, aby wypełnić blankiet przekazu pieniężnego. Transakcje i zakupy online zajmują w tych czasach dosłownie kilka sekund. Wielkie udogodnienie, ale niestety niosące ze sobą również zagrożenia. Jesteśmy narażeni na kradzież tożsamości, utratę pieniędzy, możemy też paść ofiarą phishingu (czyli zdobycia przez złodzieja naszych danych dzięki wprowadzeniu ich przez nas na fikcyjnej stronie internetowej, która na przykład wygląda identycznie, jak strona naszego banku). Aby nie stać się łatwym łupem dla oszustów, dziś podzielimy się z Wami kolejnymi radami z zakresu bezpieczeństwa płatności w Internecie.

PODEJRZANE STRONY INTERNETOWE

Miej oczy szeroko otwarte. Zachowaj czujność, jeśli w adresie strony internetowej widzisz literówkę (pkoo.pl zamiast pko.pl) albo domena wydaje Ci się podejrzana (zawsze logowałeś się do swojego banku na pko.pl, a tym razem widzisz pko.pt). Możesz mieć do czynienia ze stroną, na której zainstalowano złośliwe oprogramowanie, które automatycznie pobierze się na Twój komputer. Może to też być kopia strony Twojego banku z miejscem na wprowadzenie danych do logowania. Wpisując te dane nie wejdziesz jednak na swoje konto, a prześlesz oszustowi swoje dane. Wystarczy odrobina rozsądku i możesz uniknąć problemów. Oprogramowanie antywirusowe również może pomóc, często takie strony są automatycznie blokowane przez antywirusa.

ZAUFANY SPRZĘT

Chcesz pograć w kasynie online? Korzystaj ze swojego prywatnego komputera. Nie loguj się w kafejce internetowej, komputerze kolegi albo multimedialnego kiosku na lotnisku. Jeśli dbasz o komputer i masz antywirusa, to wszystko powinno być w porządku. Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie osobnego komputera do płatności online i osobnego do swobodnego przeglądania Internetu.